Az építőiparban való sikeres projektmenedzsmenthez elengedhetetlen a hatékony költségvetési ellenőrzés és a pontos előrejelzések készítése. A hagyományos számviteli módszerek önmagukban nem képesek teljesen megfelelni ennek a kihívásnak, ezért egyre inkább teret hódít a projekt kontrolling alkalmazása, amely specifikus eszközökkel és technikákkal segíti a projektmenedzsment folyamatát.

A hagyományos számvitel a múltbeli adatokra koncentrál, fő célja a pénzügyi tranzakciók rögzítése és a beszámolók elkészítése. Emellett pénzügyi mutatókat használ, hangsúlyt fektetve a likviditásra, jövedelmezőségre és a tőkearányos mutatókra. Az utólagos ellenőrzésre összpontosít, a projektek befejezése után mérik a teljesítményt és elemzik a varianciákat.

Ezzel szemben a projekt kontrolling jövőorientált, amely tervezésre, előrejelzésekre és kockázatkezelésre összpontosít. Projekt specifikus mutatókat alkalmaz, például a hatékonyságra, termelékenységre és a projektcélok elérésére fókuszál. Folyamatos ellenőrzést és visszacsatolást biztosít, valós idejű információkkal szolgálva a projekt előrehaladásáról.

A projekt kontrolling gyakorlati alkalmazásának előnyei közé tartozik a precízebb költségvetési tervezés és ellenőrzés, továbbá hatékony eszközök biztosítása a költségek nyomon követésére és a túllépések megelőzésére. Egyúttal, segít a kockázatok azonosításában, és hatékony stratégiákat kidolgozni a minimalizálásuk érdekében. A projekt kontrolling projekt specifikus mutatókat alkalmaz a hatékonyság és eredményesség mérésére, mindazonáltal hozzájárul az időbeli csúszások elkerüléséhez, csökkentve ezzel a kivitelezés kockázatait.

Nemzetközi példák és eredmények is alátámasztják a projekt kontrolling hatékonyságát. Például a Bechtel Corporation-nél a bevezetése óta projektjeik 10%-kal gyorsabban fejeződnek be, és a költségvetési túllépéseik is 50%-kal csökkentek. A Skanska AB és a Turner Construction Company szintén sikeresen csökkentette a projektjeikkel kapcsolatos kockázatokat, míg az AECOM-nál a projekt kontrolling bevezetése után 15%-kal csökkent a projektjeik költségvetése.

Ezért összességében elmondhatjuk, hogy a projekt kontrolling hasznos eszköz az építőipari projektek hatékonyságának és eredményességének javítására. Ráadásul, a hagyományos számviteli módszerekhez képest jövőorientált, részletes, gyors, ugyanakkor rugalmas megközelítést biztosít.